تحلیل ها

تکمیل زنجیره‌‌ها در بخش کشاورزی می‌‌‌تواند پشتوانه صادرات پایدار این محصولات برای رونق  تولید باشد

فهرست تحلیل چهارم

Completing of agricultural chain could be appropriate support for export

تکمیل زنجیره‌‌ها در بخش کشاورزی می‌‌‌تواند پشتوانه صادرات پایدار این محصولات برای رونق  تولید باشد

***

با بهره‌گیری از ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن می‌‌‌توان، ضمن افزایش تولید و کاهش هزینه‌‌ها، قدرت رقابتی تولیدکنندگان داخلی در بازارهای بین‌المللی را ارتقاء بخشید

***

مزیت‌‌های پربار کشاورزی

 در ایران

***

تولید برای صادرات در این صنعت می‌‌‌تواند رونق پایدار کشاورزی را درپی داشته باشد

***

متوسط قیمت هر تن کالاهای صادراتی بخش کشاورزی 941 دلار بوده که در مقایسه با متوسط قیمت هر تن کالاهای صادراتی غیرنفتی کشور (384 دلار)، 145 درصد بیشتر است

***

اشتغال‌زایی برای فارغ‌التحصیلان
 آزموده را آزمودن خطاست
به‌نظر می‌رسد که باز هم اشتغال‌زائی در بعضی از استان‌ها تابع احساسات شده است. شاید هم بدین‌وسیله می‌خواهند، آمارها را اصلاح کنند! در گذشته دور و نزدیک، شاهد بوده‌ایم که با تخصیص وام‌های یارانه‌ای، منحنی اشتغال‌زائی برای فارغ‌التحصیلان رو به بالا رفته و پس از مدتی متوقف شده و سپس مجدداً به بیکاری انجامیده است؛ با این تفاوت که هر بار، صدها میلیارد تومان ضرر پرداخت تسهیلات یارانه‌ای را نصیب خزانه دولت کرده، بدون آنکه رونقی در بخش کشاورزی برای متقاضیان دریافت خدمات و خوش‌نامی برای خدمت‌ دهندگان ایجاد کرده باشد!
ناظران اعتقاد دارند که عوامل عدم موفقیت ایجاد متقاضیان کار، یکی فقدان آموزش‌های لازم در مورد رشته‌های انتخابی کار در بخش کشاورزی و دوم ضعف فرهنگ همکاری و سوم کارکردن عده‌ای حتی متخصص و سودبردن سلف‌خرها و واسطه‌هاست که تا 7 برابر قیمت بازار نسبت به خرید در سر مزرعه سود نصیب خود می‌کنند.
بنابراین توصیه می‌شود که قبل از سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی، عوامل مخرب و بازدارنده در هر طرحی، شناسایی و از تجربیات گذشته هم بدین‌منظور استفاده شود.

***

براساس آمار‌‌ها حدود 11 درصد از اراضی کشاورزی ایران را باغ‌‌ها تشکیل می‌‌‌دهند که از این میزان یک درصد به صورت دیمی و 10 درصد آبی هستند. از 89 درصد باقی‌مانده اراضی کشاورزی که زمین‌‌های زراعی هستند نیز 46 درصد به صورت دیم و 36 درصد به صورت آبی استفاده می‌‌‌شود.

***

اصلاح قانون حفاظت از خاک

The legal missing points in protection of soil should be recovered

تصویب قانون حفاظت از خاک

اختلافات فنی و راهبردی

 بین مجلس و وزارت جهاد کشاورزی را در خود دارد

خلاء قانونی حفاظت از خاک هنوز حل نشده است

***

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن