اشتغال زاییامنیت غذاییمشاوره‌های دکتر گل‌افرا در رادیو

غذای سالم در سبد خانوارها

Wich policies can ensure healthy food

in the basket of majority of consumers

در میزگرد رادیویی با حضور سردبیر مجله کشاورز مطرح شد:

غذای سالم در سبد اکثریت خانوارها با کدام تدابیر تحقق می پذیرد؟

در طول انتخابات، نامزدهای ریاست جمهوری از پرداخت مطالبات مردم صحبت می‌کردند و با افزایش قیمت نفت و صندوق ذخیره ارزی، این دو مبحث تا حدودی به هم مرتبط شدند. رادیو تهران در میزگردی با حضور دکتر فریدون گل‌افرا و تنی چند از کارشناسان اقتصادی در این زمینه به گفت‌وگو پرداختند.

از آنجا که سردبیر مجله کشاورز، بحث را به بخش کشاورزی کشانده بود، نظر به اهمیت موضوع به آن قسمت از نکات مطرح شده اشاره می‌شود که محور بودن کشاورزی را آشکارتر می‌سازد.

اینکه قسمتی از وجوه حاصل از فروش نفت به صندوق توسعه ملی واریز می‌شود، می‌تواند به اولویت‌هایی تخصیص یابد که مردم بتوانند بیش از پیش آن را لمس کنند. کشور ما زمانی می‌تواند از فروش گران نفت بهره مطلوبی بگیرد که مجبور نباشد قسمت اعظم یا تمام آن را صرف واردات کالاهای سرمایه‌ای یا مصرفی بکند، ولی متأسفانه این وضعیت تا حدود زیادی از سوی تجار حرفه‌ای طرفدار دارد.

اگر بخواهیم اولویت‌های مبرم موردنیاز مردم را در نظر بگیریم تا جایی که امنیت رفاهی و اقتصادی آنها را تأمین کند، باید به نکات زیر توجه کنیم:

1-بهداشت و سلامت مردم تا حدود زیادی به تولید غذای سالم و بهداشتی مربوط می‌شود. در حال حاضر سازمان‌های کنترل کیفیت در وزارت بهداشت و درمان و حتی سازمان دامپزشکی، از حداقل امکانات و بودجه برخوردارند که بر کیفیت موادغذایی به ویژه پروتئینی تأثیر زیادی می‌گذارد.

کیفیت انواع نان نیز کمتر مورد ارزیابی و تجدیدنظر قرار گرفته و بسیاری از مردم از سوءتغذیه به خاطر مصرف نان‌های بی‌کیفیت جوش‌شیرین‌دار رنج می‌برند.

2-آموزش‌های رایگان براساس استعدادیابی و دریافت تعهد برای عدم تغییر رشته برای افزایش درصد اشتغال اعضای خانواده‌ها به منظور در نظر گرفتن موارد زیر انجام شود:

الف -افزایش قدرت خرید خانواده‌ها

ب -تقویت مدیریت‌ها در واحدهای تولیدی و خدماتی

ج – کاهش قیمت تمام شده محصولات کشاورزی

3-صرف اندوخته‌های ارزی برای جلوگیری از ضایعات و افزایش بهره‌وری، باارزش‌ترین سرمایه‌گذاری در کشورمان به حساب می‌آید. برای نمونه به چند مورد زیر توجه فرمایید:

الف – جمع شدن میلیاردها تن لجن در پشت سدها به علت بی‌توجهی به آبخیزداری

ب – احداث سدها و عدم توجه و پیگیری احداث شبکه‌های3 و4 توسط وزارت جهاد کشاورزی که با اتمام آنها حداقل ده هزار هکتار اراضی زیر سدها به زیر کشت می‌روند

ج – از5/13 میلیون تن میوه تولیدی با دارا بودن مزیت‌های نسبی بالا در کشور، فقط یک میلیون تن آن صادر می‌شود که نشان‌دهنده بی‌توجهی به تولید برای صادرات است

د – بهینه‌سازی اراضی زراعی فشرده به‌خاطر روش‌های اشتباه کشت و کار، برای ذخیره‌سازی آب در عمق یک متری خاک مزارع

ه -داشتن ظرفیت‌های تولیدی برای احراز مقام‌های اول تا دهم در جهان برای تولید زعفران، خرما، گل و گیاه و بسیاری محصولات باغی دیگر و همچنین توانایی در کسب مقام‌های باورنکردنی در صادرات محصولات باغی ایران با مزیت‌های نسبی فراوان!
در واقع عدم بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها، ضایع کردن امکانات و سرمایه‌های کشور است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن