1-7-2-2 سیب‌زمینیامنیت غذاییداروهای شما غذاهای شماست

 25 خاصيت عالي سيب‌زميني خام و آب‌پز

98-7-28

در سلامتي بدنسازي و پوست

از جمله خواص سيب‌زميني مي‌توان به کاهش فشار خون و کلسترول، التهاب، درمان اسهال، تقويت استخوان‌ها، سلامت قلب و مغز اشاره کرد. سيب‌زميني براي بدنسازي نيز بسيار مفيد است

 

سيب‌زميني از گياهان غده‌اي و هم خانواده گوجه‌فرنگي، بادمجان و فلفل مي‌باشد و يکي از مواد غذايي اصلي مورد استفاده در پخت‌وپز در سراسر نقاط جهان محسوب مي‌شود.

سيب‌زميني با اينکه به خانواده سبزيجات تعلق دارد، اما به دليل کربوهيدرات فراوان از نظر غذايي بيشتر شبيه برنج، ماکاروني و نان مي‌باشد.

از جمله خواص سيب‌زميني مي‌توان به کاهش فشار خون و کلسترول، التهاب، درمان اسهال، تقويت استخوان‌ها، سلامت قلب و مغز اشاره کرد. سيب‌زميني براي بدنسازي نيز بسيار مفيد است.

طبع سيب‌زميني

سرد و تر است

جالب است بدانيد:

سيب‌زميني براي اولين بار حدود 8 تا 5 هزار سال قبل از ميلاد در پرو و بوليوي يافت شده است.

در دوران قديم از سيب‌زميني در کشتي براي پيشگيري از بيماري اسکوربود (کمبود ويتامينC) استفاده مي‌شده است.

يکي از علل قحطي بزرگ در ايرلند بين سال‌هاي 1845 تا 1852 که به بيماري سيب‌زميني نيز مشهور است، کمبود سيب‌زميني بود که به مرگ حدود يک ميليون نفر منجر شد.

هر فرد به طور متوسط 33 کيلوگرم سيب‌زميني در طول سال مصرف مي‌کند.

سيب‌زميني اولين گياهي است که در فضا رشد کرده است. (سال 1995)

خواص دارويي و فوايد سيب‌زميني

1- خواص سيبزميني در بدنسازي

بدنسازان روزانه به مقادير زيادي کالري بدون چربي و حدود 2 گرم پروتئين نياز دارند. يک عدد سيب‌زميني متوسط داراي 110 کالري و کربوهيدرات فراوان است و براي تأمين انرژي بدن بدنسازان مفيد مي‌باشد.

به عقيده «آنتوني کاتانزارو»، بدنساز مشهور، بدنسازان بهتر است براي تأمين کربوهيدرات مورد نياز خود، ترکيبي از سيب‌زميني شيرين و سيب‌زميني معمولي پخته در طول روز مصرف کنند؛ زيرا بدن آنها روزانه به 400 گرم کربوهيدرات نياز دارد و يک عدد سيب‌زميني حدود 26 گرم آن را تأمين مي‌کند و حاوي 2 گرم فيبر و تنها يک گرم شکر مي‌باشد.

سيب‌زميني حاوي ويتامين C، ويتامين B6 و پتاسيم، تيامين، نياسين و منيزيم است که همگي براي رشد عضلاني مفيد هستند.

2- خواص سيبزميني براي کودکان

ويتامين C و آنتوسيانين موجود در سيب‌زميني از ابتلا به آنفلوآنزا در کودکان جلوگيري مي‌کند. سيب‌زميني به هضم و گوارش کودکان کمک کرده و از بدن آنها سم‌زدايي مي‌کند.

3- کاهش فشار خون

پوست سيب‌زميني سرشار از پتاسيم است و سيب‌زميني پخته نيز حدود 15 درصد نياز روزانه بدن به پتاسيم را برطرف مي‌کند. پتاسيم همانند ديورتيک عمل مي‌کند و با دفع مقادير بيشتر آب و نمک از کليه‌ها به کاهش فشار خون بالا کمک مي‌کند، همچنين براي بهبود عملکرد قلب و ارتباط بهتر بين اعصاب و عضلات ضروري مي‌باشد.

نکته: بهترين راه پختن سيب‌زميني اين است که ابتدا سيب‌زميني را داخل مايکرويو و بدون هيچ روغن يا چربي بپزيد.

هشدار: قبل از مصرف زياد سيب‌زميني براي کاهش فشار خون بالا با پزشک مشورت کنيد.

4- سلامت قلب

سيب‌زميني فاقد کلسترول است و منبع غني فيبر، پتاسيم، ويتامين‌هاي C و B6 به شمار مي‌رود که همگي براي قلب عالي هستند. فيبر موجود در سبزيجات به کاهش کلسترول خون کمک کرده و پتاسيم نيز براي کاهش فشار خون بالا و خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي ايسکميک مفيد است.

5- پيشگيري از سرطان

بسياري از مردم بر اين باورند که سيب‌زميني باعث افزايش خطر ابتلا به سرطان مي‌شود، درحالي‌که مطالعات نشان داده اين باور اشتباه است؛ زيرا سيب‌زميني به دليل محتواي ويتامين C فراوان داراي خاصيت ضد سرطاني مي‌باشد. نتايج مطالعه‌اي نشان داده مصرف دو عدد سيب‌زميني مي‌تواند احتمال ابتلا به سرطان معده را تا 8 درصد کاهش دهد.

هشدار: سرخ کردن سيب‌زميني منجر به سنتز شيميايي به نام آکريلاميد شده و خطر ابتلا به سرطان را افزايش مي‌دهد.

6- مغز و آلزايمر

سيب‌زميني حاوي اسيد آلفا ليپوئيک است که به سلامت مغز، درمان آلزايمر و بهبود حافظه کمک مي‌کند.

7- افسردگي

سيب‌زميني روي انتقال‌دهنده‌هاي عصبي در مغز که مسئول تنظيم روحيه هستند، اثر مثبت مي‌گذارد و ويتامين C موجود در آن به درمان افسردگي و پيشگيري از آسيب‌هاي سلولي در مغز کمک مي‌کند.

8- تقويت استخوانها

منيزيم و پتاسيم موجود در سيب‌زميني به سلامت استخوان‌ها کمک کرده و مانع انحطاط استخواني در زنان و مردان مي‌شود.

9- کاهش التهاب

تحقيقات نشان داده سيب‌زميني زرد و بنفش براي کاهش التهاب مفيد است و از ابتلا به بيماري‌هاي التهابي همچون آرتريت و روماتيسم پيشگيري مي‌کند. سيب‌زميني حاوي آنتوسيانين است که داراي خواص ضد التهابي بوده و به‌خصوص در درمان التهاب روده مؤثر است. به نظر مي‌رسد مصرف سيب‌زميني به کاهش استرس اکسيداتيو و التهاب روده در کوليت کمک مي‌کند.

10- هضم، اسهال و يبوست

کربوهيدرات فراوان موجود در سيب‌زميني به عمل هضم کمک کرده و فيبر که بيشتر در پوست سيب‌زميني يافت مي‌شود براي تنظيم حرکات روده و درمان يبوست مفيد است. سيب‌زميني به درمان اسهال نيز کمک مي‌کند.

هشدار: تأثير درماني سيب‌زميني براي معده و گوارش به نوع پخت آن بستگي دارد، به‌عنوان مثال سيب‌زميني سرخ کرده و چيپس نه تنها مفيد نيستند، بلکه باعث بروز مشکلات گوارشي نيز مي‌شود.

11- کنترل وزن

سيب‌زميني باعث ايجاد حس سيري در فرد شده و بازدارنده‌هاي پروتئاز کنسانتره استخراج شده از سيب‌زميني اثر کاهش اشتها دارند. براي کاهش وزن مي‌توانيد يک عدد سيب‌زميني پخته به همراه کلم بروکلي را بخار پز کرده و مقداري پنير کم چرب روي آن بپاشيد و به عنوان ناهار ميل کنيد. سيب‌زميني به دليل کالري فراوان موجود در آن براي افزايش وزن سالم و پايدار نيز مفيد است.

12- کاهش کلسترول

سيب‌زميني منبع خوب فيبر محلول و نامحلول است و به کاهش سطح کلسترول بد خون کمک مي‌کند. اگرچه بايد توجه داشت که فيبر بيشتر در پوست سيب زميني وجود دارد و گرفتن پوست آن، باعث کاهش فيبر سيب‌زميني مي‌شود با اين حال سيب‌زميني (به جز سيب‌زميني سرخ کرده) نيز به کاهش کلسترول و چربي خون کمک مي‌کند. بهتر است سيب‌زميني پخته يا آب‌پز را به همراه روغن زيتون به عنوان ميان وعده مصرف کنيد.

13- کاهش درد پريود

مصرف آب سيب‌زميني به کاهش PMS يا علايم قاعدگي کمک مي‌کند؛ زيرا کربوهيدرات موجود در آن باعث افزايش سطح ترپتوفان مي‌شود. ترپتوفان، اسيد آمينه‌اي است که سورتونين توليد مي‌کند. سروتونين مسئول بهبود خلق‌وخو و کاهش اضطراب در بدن است.

14- بهبود خواب

پتاسيم موجود در سيب‌زميني به عنوان يک آرامش بخش طبيعي عمل کرده و به کيفيت خواب
کمک مي‌کند.

15- درمان سنگ کليه

فيبر براي درمان و جلوگيري از عود سنگ کليه مفيد است و منيزيم فراوان مانع رسوب کلسيم در کليه‌ها شده و از بروز سنگ کليه پيشگيري مي‌کند.

16- روماتيسم

روماتيسم از بيماري‌هاي التهابي است که با درد مفاصل و عضلات همراه است. سيب‌زميني براي تسکين سريع درد مفيد است و منيزيم و کلسيم موجود در آن به درمان روماتيسم کمک مي‌کند. آب سيب‌زميني آب‌پز نيز مي‌تواند التهاب ماهيچه‌ها را کاهش دهد.

خواص سيب‌زميني

براي پوست

توجه داشته باشيد:

قبل از اعمال موضعي هر گونه ماسک يا ضماد روي پوست صورت و ساير نقاط حساس بدن، حتماً اندکي از آن را روي بخش کوچکي از پوست دست تست کرده و 20 دقيقه منتظر بمانيد تا از عدم حساسيت پوست خود مطمئن شويد.

17- رفع سياهي دور چشم

سيب‌زميني براي درمان سياهي دور چشم مفيد است.

ماسک درمان سياهي
دور چشم

سيب‌زميني خام را به قطعات بزرگ يا کوچک برش داده و داخل پارچه تميزي روي حلقه‌هاي تاريک دور چشم قرار دهيد. پس از 20 دقيقه چشم‌هاي خود را با آب گرم بشوييد.

18- کاهش چين و چروک

سيب‌زميني داراي خاصيت ضد پيري است و به کاهش چين و چروک پوست کمک مي‌کند. کافي است مقداري سيب‌زميني رنده شده را روي پوست صورت قرار داده و بعد از 20 دقيقه با آب سرد بشوييد.

19- رفع لکههاي تيره

براي درمان لکه‌هاي تيره پوست کافي است سيب‌زميني را رنده کرده و روي صورت بماليد و حدود 5 دقيقه ماساژ دهيد. سپس با آب تميز و سرد بشوييد. آب سيب‌زميني نيز براي درمان جوش مفيد است و پوست را صاف و تميز مي‌کند.

ماسک پاک‌کننده پوست

يک عدد سيب‌زميني و خيار متوسط را داخل مخلوط‌کن ريخته، سپس يک قاشق چاي‌خوري جوش‌شيرين و مقداري آب به آن اضافه کنيد و روي پوست صورت بماليد و بعد از چند دقيقه با آب معمولي بشوييد.

20- آفتاب سوختگي

سيب‌زميني براي درمان آفتاب سوختگي نيز کاربرد دارد، کافي است تعدادي برش سيب‌زميني سرد را روي مناطق آسيب‌ديده قرار داده و بعد از 20 دقيقه برداريد. همچنين مي‌توانيد مقداري آب سيب‌زميني را روي نقاط مورد نظر بماليد.

22- روشنکننده پوست

سيب‌زميني به روشن شدن پوست کمک مي‌کند.

ماسک روشن‌کننده پوست

يک عدد سيب‌زميني خام را رنده کرده و روي صورت بماليد و بعد از 30 دقيقه با آب بشوييد. استفاده منظم از اين روش پوست را روشن و تميز مي‌کند. روش ديگر ترکيب سيب‌زميني و آب ليمو است، اين ماسک به‌عنوان سفيدکننده طبيعي عالي عمل مي‌کند.

22- لايهبرداري پوست

يک عدد سيب‌زميني را رنده کرده و روي پوست بماليد و بعد از 10 دقيقه با آب بشوييد. استفاده منظم از اين ماسک به لايه‌برداري و جوان‌سازي پوست کمک مي‌کند.

خواص سيب‌زميني براي مو

23- رفع سفيدي موها

سيب‌زميني براي جلوگيري از خاکستري و سفيد شدن موها مفيد است و حتي آن را درمان مي‌کند.

ماسک موي سيب‌زميني

براي درمان سفيدي زودرس موها، سيب‌زميني را داخل يک کاسه آب جوشانده، بعد از هر بار شامپو زدن از اين آب براي شستن موها استفاده کنيد.

24- درمان ريزش مو

ماسک سيب‌زميني و عسل

براي درمان ريزش مو کافي است 2 قاشق غذاخوري آب سيب‌زميني را با 2 قاشق غذاخوري آلوئه‌ورا و يک قاشق غذاخوري عسل مخلوط کرده روي ريشه موها و پوست سر خود بماليد. موها را با کلاه مخصوص آرايشگري پوشانده و بعد از چند ساعت با شامپو بشوييد. براي تأثير بهتر دو بار در هفته از اين ماسک مو استفاده کنيد.

 25- خواص سيبزميني آبپز

سيب‌زميني آب‌پز منبع غني ويتامين‌هايي همچون ويتامين B6، تيامين، ويتامين C و مواد معدني به‌خصوص پتاسيم و فسفر است. سيب‌زميني آب‌پز، کم چربي با فيبر فراوان است و برخلاف باور عموم، درصورتي‌که با مواد غذايي کم کالري و کم چرب مصرف شود، باعث چاقي يا اضافه وزن نمي‌شود.

فيبر فراوان سيب‌زميني آب‌پز به عمل هضم کمک کرده و مانع ابتلا به سرطان روده بزرگ مي‌شود. سيب‌زميني آب‌پز فشار خون را کاهش داده، از بدن سم‌زدايي مي‌کند و به حفظ سطح باکتري‌هاي روده کمک مي‌کند.

سيب‌زميني آب‌پز باعث تقويت سيستم ايمني مي‌شود و التهاب را کاهش مي‌دهد، براي مغز مفيد است و به درمان اختلالات خلق‌وخو کمک مي‌کند.

توجه کنيد که آب‌پز کردن سيب‌زميني بدون پوست باعث از دست رفتن خواص و مواد مغذي موجود در آن مي‌شود.

نکات مهم در مصرف سيب‌زميني

براي جلوگيري از سياه شدن سيب‌زميني بعد از پوست گرفتن، سيب‌زميني را داخل آب سرد قرار داده و مقداري آب ليمو به آن اضافه کنيد.از پختن سيب‌زميني در ظروف آهني يا آلومينيومي و برش دادن آن با چاقوي فولادي کربني خودداري کنيد.

هنگام پوست گرفتن سيب‌زميني سعي کنيد لايه نازکي از آن را جدا کنيد تا خواص خود را از دست ندهد.

عوارض جانبي و مضرات سيب‌زميني

مصرف زياد سيب‌زميني مي‌تواند باعث افزايش قند خون شده و به چاقي يا عوارض قلبي منجر شود. افراد ديابتي از مصرف زياد سيب‌زميني خودداري کنند.

مصرف سيب‌زميني سبز يا داراي جوانه ممکن است باعث تهوع و استفراغ، سردرد، اسهال و حتي در برخي موارد به مرگ منجر شود. مواد سمي در اين سيب‌زميني‌ها حتي با پخت و پز نيز از بين نمي‌رود.

زنان باردار از مصرف زياد سيب‌زميني خودداري کنند؛ زيرا خطر ابتلا به ديابت بارداري دارد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن