4 دامپروری

گوشت کبوتر

  • برخلاف کبوتران نامه‌بر که قدرت بالایی در به خاطر سپردن مسیرهای طولانی دارند و می‌توانند فاصله‌های حدود یک هزار کیلومتری را در کمتر از دو روز طی کنند،‌ کبوتران گوشتی، قدرت پروازی مطلوبی نداشته، اما وزن بالاتری دارند؛ به طوری‌که وزنشان تا یک کیلوگرم نیز می‌رسد
  • کینگ در قرن نوزدهم از تلاقی بین نژادهای مختلف در آمریکا به وجود آمده و وزن کبوتر مسن آن به بیش از هزار و 100گرم می‌رسد
  • متقاضیان این گوشت نیز در بازار کم نیستند و پرورش‌دهندگان،‌ مشکلی از نظر بازاریابی و فروش ندارند و از آنجا که کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، مصرف گوشت کبوتر را بیش از ایران مورد توجه قرار می‌دهند، می‌توان با تولید انبوه این محصول، راه صادرات آن را نیز باز کرد

 

کارآفرینی با کبوتر:

می‌شود با پرورش کبوتر برای تولید گوشت، سود قابل‌توجهی کسب کرد

شاید برای کمتر کسی باورکردنی باشد،‌ اما می‌شود گوشت کبوتر را به عنوان یک غذای سالم و مغذی مصرف کرد، البته نه هر کبوتری. خیلی‌ها در پشت‌بام منازل خود، تعدادی کبوتر را نگهداری می‌کنند و هر چند روز یک بار، آنها را از قفس خارج کرده و پرواز می‌دهند. این گروه،‌ مد نظر گزارش ما نیست. زیرا آنها جزء کبوتران زینتی هستند که بیشتر،‌ ظاهری زیبا، ولی توانایی پرواز اندکی دارند. البته انواع کبوتر را می‌توان به 7 دسته اصلی تقسیم‌بندی کرد: رنگی،‌ پروازی، زینتی،‌ نمایشگر، وحشی، نامه‌بر و گوشتی.

برخلاف کبوتران نامه‌بر که قدرت بالایی در به خاطر سپردن مسیرهای طولانی دارند و می‌توانند فاصله‌های حدود هزار کیلومتری را در کمتر از دو روز طی کنند،‌ کبوتران گوشتی، قدرت پروازی مطلوبی نداشته، اما وزن بالاتری دارند؛ به طوری‌که وزنشان تا یک کیلوگرم نیز می‌رسد. البته توانایی تولید مثل بالا، قابلیت مطلوب در تبدیل مواد خوراکی به گوشت، تغذیه جوجه‌ها به نحو احسن و وزن‌گیری سریع، از مشخصات دیگر این نژادها است.

به طورکلی می‌توان از یازده نژاد منحصربه‌فرد در گروه کبوتران گوشتی نام برد:

جانت رانت (Giant rant)و مونداین (Mondaine) از جمله نژادهایی هستند که می‌توانند تا بیش از یک کیلوگرم وزن بگیرند که اولی در اسپانیا، انگلیس، فرانسه، آمریکا و ایتالیا پرورش داده می‌شود و دومی بیشتر در فرانسه و ایتالیا. نژاد کینگ (King) نیز همان‌طور که از نامش پیداست، امروزه در دنیا گسترش چشمگیری پیدا کرده است. کینگ در قرن نوزدهم از تلاقی بین نژادهای مختلف در آمریکا به وجود آمده و وزن کبوتر مسن آن به بیش از هزار و 100گرم می‌رسد. نژادهای کارنیه (Carneo)، تگزان (Texan)، راندون (Randone)، لینس (Lince) و داماشن (Damashene) از دیگر نژادهای کبوتران گوشتی هستند.

معمولاً پرورش کبوتر از زمان به دنیا آمدن تا هنگام ذبح، یک ماه طول می‌کشد. بنابراین سهولت در پرورش آن، امتیازی است که تولید گوشت کبوتر در منازل را امکان‌پذیر کرده و چون از والدین به عنوان دستگاه جوجه‌کشی، پرورش دهنده جوجه و مرغ مادر استفاده می‌شود،‌ هزینه نگهداری بسیار پایین است. این پرنده ضمن اینکه در طول مدت پرورش، سوخت بسیار اندکی نیاز دارد، پتانسیل تولید گوشت به صورت ارگانیک را هم با خود به یدک می‌کشد. خوشبختانه متقاضیان این گوشت نیز در بازار کم نیستند و پرورش‌دهندگان،‌ مشکلی از نظر بازاریابی و فروش ندارند و از آنجا که کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، مصرف گوشت کبوتر را بیش از ایران مورد توجه قرار می‌دهند، می‌توان با تولید انبوه این محصول، راه صادرات آن را نیز باز کرد. گذشته از اینها به ازای هر مترمربع از قفس ساخته شده، 12کبوتر نر و ماده می‌توان پرورش داد که نشان‌دهنده نیاز اندک به فضای نگهداری برای پرورش است.

هرچند که در ایران هنوز جایگاه مشخصی برای فروش مولدان گوشتی به صورت ویژه وجود ندارد، می‌توان انواع این کبوتران را در پرنده‌فروشی‌ پیدا کرد و برای انتخاب درست آنها نیز باید از ویژگی‌های ظاهری کبوتر، اطلاعات دقیق داشت. برای این منظور، یا باید از افراد مجرب کمک گرفت یا در این کار، تبحر پیدا کرد.

گندم،‌ ذرت،‌ ارزن و سویا از مهم‌ترین دانه‌هایی است که می‌توان برای تأمین خوراک کبوتر از آنها بهره جست. هرچند که نرخ‌های متفاوتی برای گوشت این پرنده در ایران وجود دارد، گفته می‌شود که گوشت این پرنده به طور میانگین، حدود 20 هزار تومان در هر کیلوگرم به فروش می‌رسد.

20درصد پروتئین بیشتر نسبت به سایر طیور، مقوی معده و سیستم عصبی بودن، هضم آسان، از بین برنده ضعف سالخوردگی، کلسیم بالاتر نسبت به دیگر پرندگان و کمک به رشد سریع و به حرف افتادن کودکان، از مهم‌ترین مشخصات و خواص گوشت کبوتر است.

به هر ترتیب، اگر به پرورش کبوتر علاقه‌مندید و قصد راه‌اندازی یک کسب و کار کم‌هزینه را دارید، می‌توانید در این زمینه، سرمایه‌گذاری و به جای پرورش کبوتران زینتی، از انواع گوشتی استفاده کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن