بوقلمون

انحصار در تولید و عرضه جوجه یکروزه بوقلمون

 

روند افزایشی قیمت جوجه یکروزه بوقلمون از 3ماه پیش آغاز شده و اکنون به بیش از ۲۵هزارتومان برای هر قطعه رسیده است.

جوجه یکروزه بوقلمون 20درصد از هزینه تمام شده تولید بوقلمون گوشتی را شامل می‌شود. قیمت این نهاده مهم تولید واحدهای پرورش بوقلمون گوشتی از 3 ماه پیش روند افزایشی به خود گرفته و اکنون به بیش از 25 هزار تومان برای هر قطعه رسیده است.

3ماه پیش قیمت هر قطعه جوجه یکروزه بوقلمون 13 هزار تومان بود در کمتر از یک هفته قیمت آن با جهشی غیرقابل توجیه به 17 هزارتومان رسید کمی بعد قیمت هر قطعه جوجه یکروزه بوقلمون از مرز 19 هزار تومان گذشت و حالا قیمت 25 هزارتومان را پشت سر گذاشته و افزایش قیمت آن همچنان ادامه دارد.

یکی از مهمترین دلایل افزایش قیمت جوجه یکروزه بوقلمون منحصر بودن تولید آن به چند تولیدکننده است که پس از ممنوعیت واردات به بهانه حمایت از تولید داخلی با بهره مندی از ارز دولتی بازار این نهاده اساسی را در دست گرفته‌اند و متناسب با منفعتشان به آن جهت می دهند.

کامبیز جعفری یکی از تولیدکنندگان و فعالان بازار گوشت بوقلمون در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره آنچه این روزها در بازار جوجه یکروزه بوقلمون می گذرد، اظهار کرد: از حدود 3 ماه پیش افزایش قیمت در جوجه یکروزه آغاز شد و اکنون قیمت آن از مرز 25 هزارتومان گذاشته است.

وی ادامه داد: ادامه روند افزایش قیمت جوجه یکروزه بوقلمون در حالی ادامه دارد که قیمت سایر نهاده های تولید نیز افزایش زیادی داشته است.

جعفری با انتقاد از عدم نظارت وزارت جهاد کشاورزی بر تولیدکنندگان جوجه یکروزه، گفت: پرورش دهندگان بوقلمون گوشتی نامه های متعددی را به وزارت جهادکشاورزی برای کنترل قیمت جوجه یکروزه ارسال کرده اند، اما این وزارتخانه اعلام کرده که عامل بازدارنده ای برای کنترل قیمت ندارد و نمی تواند در نرخ گذاری جوجه یکروزه دخالت کند.

وی تاکید کرد: سوال ما این است که چرا مجوز جوجه کشی به تعداد بیشتری داده نشود که بازار در انحصار تعداد محدودی نباشد.

به گفته جعفری؛ محدود بودن تعداد تولید کنندگان جوجه یکروزه این قدرت را به آن ها می دهد که پرورش دهندگان بوقلمون را برای تامین سود بیشتر تحت فشار قرار دهند.

وی با اشاره به تاکید وزارت جهادکشاورزی به راه اندازی زنجیره تولید در بخش تولید بوقلمون گوشتی، افزود: چطور می توان امید به راه اندازی زنجیره پرورش بوقلمون داشت در حالی که حلقه اول آن یعنی تولید جوجه یکروزه انحصاری شده و کنترل نمی‌شود.

این فعال حوزه تولید و بازار گوشت بوقلمون؛ قیمت واقعی هر قطعه جوجه یکروزه با ارز 4200 تومانی را حداکثر 13 هزارتومان عنوان کرد.

بر اساس این گزارش، بررسی های میدانی نشان می دهد که در حال حاضر واحدهای پرورش بوقلمون گوشتی بدون مجوز برای تامین جوجه یکروزه از بازار آزاد مجبور به پرداخت 50 هزارتومان برای هر قطعه هستند. هم اکنون تعداد واحدهای پرورش بوقلمون به بیش از 300 واحد رسیده است که همگی آن ها جوجه یکروزه خود را از تولیدکننده محدود عنوان شده تامین می کنند، این موضوع علاوه بر ایجاد مشکل در حوزه تامین جوجه یکروزه به اعمال قیمت های ناعادلانه نیز منجر شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن