4-1-2 تولید شیر و لبنیات

واکنش وزارت بهداشت به ادعای وجود سم «آفلاتوکسین» در لبنیات

98-12-31

کلانشهر : سخنگوی سازمان غذا و دارو، در واکنش به ادعایی مبنی بر وجود سم« آفلاتوکسین »در عمده‌ مواد لبنی در کشور گفت: درسال‌های اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار روند کاهشی داشته است.

به گزارش ایسنا، دکترکیانوش جهانپور در پاسخ به خبرنگاران  درباره طرح ادعایی مبنی بر وجود سم آفلاتوکسین در عمده‌  مواد لبنی در کشور گفت: متاسفانه این شیوه ورود،روش درستی نیست و متأسفانه ظاهراً این رفتار نادرست مدتی است که ، باب شده است.

وی افزود: وجود سم آفلاتوکسین در مواد غذایی مشکل جهانی شده است و حداقل چهار دهه نقل محافل علمی و فنی است و بررسی روند آن در ایران نشان می‌دهد که در همه سال‌های اخیر میزان « آفلاتوکسین» در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار، روند کاهشی داشته است. متاسفانه هر از گاهی افرادی بدون اشاره به مقدمه و موخره، مطالبی را مطرح می‌کنند که نه تنها کمکی به ارتقای سلامت و سواد سلامت جامعه نمی‌کند، بلکه به تشویش اذهان عمومی هم می‌انجامد.

جهانپور افزود: «آفلاتوکسین» موضوعی است که سال‌ها محل تمرکز و توجه سازمان بهداشت جهانی و فائو و بالطبع نظام سلامت و نهادهای نظارتی کشور بوده است بنابراین موضوع جدیدی نیست. انگار یک کشف جدید باشد و در یک برنامه تلویزیونی زنده افکار عمومی را با آن بمباران می‌کنندکه  گویی بلایی یک شبه ، بر سر مردم ایران نازل شده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد:« آفلاتوکسین» یک معضل در مواد غذایی به‌ویژه لبنیات و خشکبار و فرآورده‌های گیاهی است،که کشورهای مختلف حد مجاز متفاوتی برای آن در مواد غذایی مختلف دارند و استانداردهای ایران عموما در حد استانداردهای ایالات متحده تعریف شده است که البته استانداردهای اروپایی در این زمینه سخت‌گیرانه‌ترشده است.

وی با بیان این که در همه سال‌های اخیر تلاش شده است میزان «آفلاتوکسین» در محصولات غذایی کاهش یابد و حتی مروری بر مطالعات نشان می‌دهد که این میزان در مواد غذایی از جمله لبنیات تولید داخل روند کاهشی داشته است، گفت: مسئولان فنی، واحدهای کنترل کیفیت و سازمان غذا و دارو در این زمینه کوشش فراوانی کرده‌اند و از این نظر محصولات غذایی بسته بندی و تولیدی صنایع غذایی و لبنی به مراتب وضعیت بهتری از محصولات فله‌ای و عرضه سنتی دارند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: بسیاری از محصولات غذایی و لبنی ما با دست یافتن همین استانداردها ، به خارج از کشور صادر می شوند که البته هیچکس مدعی حذف «آفلاتوکسین» نیست اما طرح موضوع به صورت یک جانبه ، آن هم به‌گونه‌ای که این معضل خاص محصولات غذایی داخلی است و گویی بلایی یک شبه نازل شده ،بدون اشاره به سوابق و وضعیت سایر کشورها ، قطعا رفتار اطلاع رسانی درستی نیست. چنانکه در مطالعات در کشورهای مختلف ۷ تا ۸۴ درصد آلودگی محصولات لبنی و فرآورده های گیاهی بسته به زمان و فصل نمونه‌گیری به« آفلاتوکسین »گزارش شده است. در ژاپن تا ۱۴ درصد، در ترکیه بیش از ۱۲.۴  درصد گزارش شده است علاوه بر آن استاندارد حد مجاز «آفلاتوکسین» در کشورهای مختلف در محصولات مختلف متفاوت هست.

جهانپور در پایان گفت: در هر حال سازمان غذا و دارو در این زمینه تلاش لازم را کرده است و البته کاهش آلودگی به سم «آفلاتوکسین» مستلزم ورود جدی و مشارکت بین بخشی سایر نهادهای متولی تولید غذا و محصولات کشاورزی و دامی و ساماندهی و شناسه دار شدن مزارع و حلقه‌های اولیه زنجیره تولید است ، علاوه بر آن امروزه تکنیک‌های حذف یا کاهش «آفلاتوکسین» در فرآیند تولید نیز به مرحله صنعتی شدن رسیده و چشم انداز مثبتی در این زمینه فراروی صنایع غذایی متصوّر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن