1-2-2-2 کودهای بیولوژیک

مدیریـت صحیـح و فنـی فـراوری کودهـای دامـی و طیـور با دستگاه‌هـای خشـک کـن فنـی «خـزرالکتـریـک»

Effective and technical management of livestock and poultry manure processing

۹۸-۱۱-۲۸

برای اشتغال‌زائی، ارزش افزوده، درآمد مطمئن و حفظ محیط زیست

فضولات دامی و طیور، خروجی‌های دامداری و مرغداری محسوب می‌شوند که به علت مدیریت نادرست به شکل نامناسبی وارد طبیعت شده و مشکلات زیست محیطی ایجاد می‌کنند. تخلیه کود در نهرها و رودخانه‌ها موجب بالا رفتن فاکتورهای BOD و COD آب می‌شود که می‌تواند موجب از بین رفتن گونه‌های آبزی و حتی اکوسیستم موجود در آن منطقه شود. از طرف دیگر این فضولات حاوی مقادیر بالایی از نیترات و نیتریت هستند که غلظت بالای آن‌ها در آب می‌تواند موجب بیماری‌های صعب العلاج از جمله سرطان شود.
سیستم فرآوری فضولات دامی و طیور با نحوه عملکرد خود به صورت پارویی موجب می‌شود تا فعالیت باکتری‌های هوازی افزایش پیدا کند و دمای بستر به مدت چند روز ابتدای تولید کمپوست بین ۶۰ تا ۷۴ درجه سانتی‌گراد برسد. این امر موجب از بین رفتن باکتری‌های بیماری‌زای مشترک انسان و دام و تخم علف هرز می‌شود.
۱- هر مرغ تخم‌گذار روزانه به طور متوسط ۷۵ تا ۱۰۰ گرم فضولات خیس خروجی تولید می‌کند که ۴۰ درصد آن (حدود ۳۰ گرم) ماده خشک است و ۶۰ درصد (حدود ۴۵ تا ۷۰ گرم) رطوبت دارد.
۲- هر مرغ گوشتی روزانه به طور متوسط ۱۰۰ تا ۱۵۰ گـرم فضــولات خیس تولید می‌کند که در حدود ۳۰ گرم آن ماده خشک است و مابقی رطوبت دارد.
۳- هر گاو شیری روزانه بین ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم فضولات خیس خروجی تولید می‌کند که ۱۷ درصد آن ماده خشک است و ۸۳ درصد رطوبت دارد.
۴- رطوبت محصول ورودی معمولا در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد و رطوبت محصول نهایی با توجه به میزان رطوبت محیط و فصل تولید کمپوست بین ۱۵ تا ۲۰ درصد متفاوت است.
۵- هر سیستم نیاز به یک یا دو کانال (PIT) دارد که در ظرفیت‌های مختلف دارای عرض‌های ۴، ۵ و یا ۶ متری برای هر یک می‌باشد. لازم به ذکر است که به هر یک از متراژهای قید شده حدود ۲ متر(۱ متر در هر سمت) جهت عبور و مرور و نصب تابلو برق دستگاه اضافه می گردد. طول سالن نیز با توجه به میزان ظرفیت تولید فضولات بین ۷۵ الی ۱۴۵ متر متغیر است.
۶- فضولات به صورت روزانه در هر کانال شارژ می‌شود و دستگاه از انتهای خط (روزانه) عمل پارو زدن را آغاز می‌کند. در هر بار پارو زدن فضولات به میزان ۳/۲ متر جابجا می‌گردد. با توجه به شرایط جغرافیایی عمل پارو زدن و جابه‌جایی می‌تواند یک یا دو بار در روز انجام شود. طول فرآیند کمپوست بین ۲۵ الی ۳۵ روز است.
۷- جهت کنترل رطوبت ورودی و رعایت نسبت کــربن به ازت می‌توان به فضولات ورودی، مواد خشک مانند کاه (برنج، گندم)، بـاگاس، کــود کمپــوستی و یا خاک اره در انتهای خط اضافه کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن