3-2-6 هندوستان

در بازدید از نمایشـگاه چه نکاتی را برای تحلیل دریافت کردیم؟

Report on visiting Eima Agrimach Exhibition in New Delhi

98-11-32

شاید به خاطر حوصله کمی که بر ما حاکم شده، نمی‌توانیم به جزئیات تخصصی این نمایشگاه و تنوع محصولات عرضه شده در آن بپردازیم، ولی فهرست‌وار به موضوعاتی اشاره می‌کنیم که شاید هر کدام تحلیل‌های خاص خود را می‌طلبد:
1- شرکت‌کنندگان ایتالیایی اکثراً عرضه‌کنندگان قطعات دستگاه‌های مختلف بودند و از آوردن نمونه‌های تراکتور، کمباین و تیلر خودداری کردند، چون می‌دانستند که در هندوستان بیش از یک میلیون تراکتور تولید و به بازارهای این کشور عرضه می‌گردد و مازاد تراکتورهای تولیدی نیز به نقاط مختلف جهان صادر می‌شود.
با این حال کارخانه «کارارا» در هندوستان، مدل‌هایی از تراکتورهای باغی را تولید می‌کند و چند شرکت ایتالیایی از جمله «آماس» و «ماسکیو گاسپاردو» و امثال آنها نیز خطوط تولید انواعی از محصولات خود را دایر کرده‌اند.
در مورد کمباین نیز در سال‌های اخیر چنین روندی برای خودکفایی صورت گرفته و هر نوع کمبودی نیز توسط کشور چین با قیمت‌های قابل رقابت با سایر کشورها تأمین می‌شود.
در این نمایشگاه فقط دو تراکتورساز هندی حضور داشتند و شرکت‌هایی مانند «ماهیندرا» و «تافه» و «سولانیکا» به دلایل مختلف در این نمایشگاه حضور نیافتند.


در سال‌های اخیر تولید و فروش تراکتور و کمباین تا 15 درصد کاهش یافته است. سالانه تعداد 5 هزار دستگاه کمباین خودکششی به قدرت حدود 120 اسب بخار و 5 هزار دستگاه کمباین کشنده تولید و عرضه می‌شود. در این میان کمباین‌های وارداتی چنین شانسی برای فروش در هند ندارند.

در هند زمین‌های بسیار کوچک در حال یکپارچگی است، تا 50 درصد هزینه خرید ماشین‌ها و ادوات به صورت یارانه به کشاورزان پرداخت می‌شود و برای برخی ادوات جدید نیز تا 90 درصد این حمایت‌ها صورت می‌گیرد.
مدیران ایالت بنگلور با 65 میلیون نفر جمعیت، با مشاهده عکس‌ها و مشخصات فنی ادوات ساخت ایران و وقوف بر قیمت‌ها، مشتاق خرید این دستگاه‌ها شده و از هیأت ایرانی مرکب از محمد درخشان، علی عباس‌زاده و فریدون گل‌افرا درخواست همکاری‌های فنی و تجاری بیشتری با این ایالت داشتند.
در هندوستان تعداد حدود 700 هزار دستگاه تراکتور هر سال تولید و به فروش می‌رسند و نزدیک به 90 درصد تراکتورها در مزارع ساخت هندوستان است و هر شرکتی که خدمات بهتری را به کشاورزان ارائه دهد، از تیراژ بالاتر تولید و فروش برخوردار می‌شوند.
تعداد 6-5 سازنده تراکتور و 15-12 برند از جمله «جاندیر» و «نیوهلند» چند سالی است که قیمت‌های فروش خود را کاهش داده‌اند، تا بتوانند با تراکتورهای هندی رقابت کنند. در هندوستان فروشندگان تراکتور در استان‌ها، سرویس خدمات پس از فروش به کشاورزان را به عهده دارند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن