1-3-2 سم علف کش

با نوآوری‌های مبارزه با آلاینده‌ها آشنا شویم

Innovations against contaminants

98-11-38

ارائه‌دهنده راه‌حل‌های فناورانه برای مقابله با آلاینده‌های محیطی و عفونت‌های مقاوم

شریف گرافینا

ارائه دهنده راه حل‌های فناورانه برای مقابله با آلاینده‌های محیطی و عفونت‌های مقاوم

معرفی شریف گرافینا

شریف گرافینا (شرکت ابر پاک بوم شریف) یک واحد فناور مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف است که در زمینه تولید مواد پیشرفته با ساختارهای الهام گرفته از طبیعت فعالیت دارد. هدف این واحد حل مشکلات زیست محیطی روز جامعه نظیر مقابله با آلودگی‌های گسترده آب و هوا در کلان شهرها، عفونت‌های مقاوم بیمارستانی و ایجاد راهکارهای تصفیه و ضد عفونی کننده آب و هوای محیط‌های مختلف نظیر دامداری‌ها، گلخانه‌ها، واحدهای صنعتی، مدارس، خانه‌های سالمندان و مراکز بهداشتی و درمانی است.
شریف گرافینا در سال 95 کار خود را در شتاب دهنده دانشگاه صنعتی شریف آغاز کرده و پس از آن در پی موفقیت مقیاس آزمایشگاهی و اثربخشی نظریات و تئوری‌ها تبدیل به یک واحد صنعتی گردیده و تحت نام شرکت ابر پاک بوم شریف در مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف به فعالیت خود ادامه داد و تاکنون موفق به توسعه پوشش‌ها و سیستم‌های متنوع با قابلیت آلاینده زدایی گردیده است.

معرفی فناوری برگ مصنوعی

حیات انسان نیازمند تنفس و تامین اکسیژن است و این امر روزانه توسط فرایند فتوسنتز توسط برگ درختان انجام می‌شود. تجزیه آب و تبدیل آن به اکسیژن و هیدروژن نیازمند تامین انرژی فراوان معادل با دمای سطح خورشید می‌باشد اما این فرایند شیمیایی در طبیعت با جذب نور خورشید توسط ساختارهای نانومتری موجود در برگ، بدون نیاز به دمای بسیار زیاد انجام می‌گیرد. در واقع با جذب نور مرئی در قالب فرایند فتوسنتز واکنش‌های شیمیایی مهمی‌انجام می‌گیرد که موجب ادامه حیات برای انسان‌ها می‌شود.
با الهام گیری از برگ درختان و توسعه پوشش‌های پیشرفته، امکان تامین انرژی لازم برای انجام واکنش‌های شیمیایی مختلف در معرض نور مرئی وجود دارد. در واقع با استفاده از فناوری برگ مصنوعی و مهندسی مواد نیمه‌رسانا، قابلیت تامین انرژی لازم برای انجام اقدامات بسیار مهم مانند تصفیه آب و هوا، از بین بردن باکتری‌ها و عفونت‌های مقاوم، حذف بو و فرایند استریلیزاسیون سطوح وجود دارد.

بحران جهانی ویروس‌ها و عفونت‌های مقاوم

امروزه بیماری‌های مرتبط با عفونت‌های مقاوم حجم بالایی از مرگ و میر در حوزه انسانی و حیوانی را به خود اختصاص داده است، به طوری که جان میلیون‌ها نفر در معرض خطر است. باکتری‌های مقاوم، به سادگی قابلیت انتقال از یک فرد به فرد دیگر را دارند و این انتقال می‌تواند از طریق تماس و یا از طریق هوا رخ دهد.
متاسفانه بسیاری از راهکارهای موجود برای از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌های مقاوم با شکست رو به رو شده است و عفونت‌ها با مقاومتی که دارند به سادگی قابلیت رشد پیدا کرده‌اند. به عنوان مثال، روش‌هایی مانند امواج فرابنفش و یا سیستم ازن دیگر کارایی گذشته را برای پیش گیری ندارند و همچنین آنتی بیوتیک‌ها مانند گذشته کارایی ندارند. به طور کلی پیش بینی شده است که تا سال 2050 به صورت سالانه 10 میلیون نفر در جهان جان خود را در اثر عفونت‌های مقاوم از دست خواهند داد. بنابراین، برای مقابله با این بحران جهانی و حفظ محصولات دامی، راهکارهای ویژه‌ای باید در نظر گرفت.

سبد محصولات فناورانه شریف گرافینا جهت ایجاد محیطی عاری از باکتری و آلاینده

1- اسپری استریل کننده سطوح و هوا
این محصول شامل عملیات پوشش دهی سطوح توسط اسپری مواد فتوکاتالیست حساس به نور مرئی است. که در این فرایند سطوح پاکسازی شده دارای خاصیت آنتی باکتریال گشته و در هنگام قرارگیری در معرض نور مرئی (نور خورشید یا لامپ) قابلیت حذف آلاینده (نظیر باکتری، بو، ذرات معلق و آلاینده‌های فرار آلی) به سطوح افزوده می‌گردد. در واقع سطوح مختلف مانند دیوار یا سقف با قرارگیری در معرض نور، نقش سیستم‌های تصفیه هوا را ایفا خواهند کرد که منجر به کاهش عفونت‌های مقاوم و آلاینده‌های موجود در محیط‌های مختلف نظیر دامداری‌ها و مرغداری‌ها می‌شوند.
2-لامپ تصفیه هوا
این محصول متشکل از سیستم روشنایی LED با بهره وری بالا و پوشش دیفیوزر پیشرفته است که قابلیت حذف و از بین بردن بخش زیادی از ویروس‌ها، باکتری‌ها و آلاینده‌های آلی موجود در محیط را با روشن نمودن لامپ مهیا می‌نماید. با تابش ساده نور به سطح آغشته شده با نسل جدید پوشش‌های نیمه رسانا، گونه‌های واکنش دهنده بر سطح لامپ تشکیل می‌گردند که در هنگام برخورد آلاینده‌ها به سطح منجر به تبدیل ذرات آلی خطرناک به مولکول‌های غیر مضر مانند آب و دی اکسید کربن می‌گردند. در واقع با تطبیق فیزیکی طیف نور ایجاد شده توسط لامپ با پوشش بیرونی لایه دیفیوزر، قابلیت تهییج ناقل‌های بار الکتریکی و متعاقبا تجزیه فتوشیمیایی آلاینده‌ها میسر می‌شود. این محصول جهت ایجاد محیطی استریل و عاری از آلودگی محیط‌های صنعتی، دامداری‌ها، مراکز نگه داری از طیور، محیط‌های درمانی، هتل‌ها و کارخانه‌ها استفاده می‌گردد. در حال حاضر توسعه و تجاری سازی این محصول با همکاری شرکت نامین نور در دست اجرا قرار دارد.


3- پرده تصفیه هوا
این محصول حاصل همکاری مشترک شرکت نساجی نگین رز و شرکت شریف گرافینا است. پارچه‌های رز گرافینا علاوه بر قابلیت ذاتی ضد میکروبی، این خاصیت را دارند که در هنگام قرارگیری در معرض نور مرئی با بهره‌گیری از فناوری برگ مصنوعی، آب و هوای آلوده را تصفیه و استریل نمایند. این محصول نتیجه سال‌ها تحقیق و توسعه دقیق علمی‌در زمینه تولید و توسعه مواد پیشرفته فوتوکاتالیست و راهکارهای پیشرفته پوشش دهی بر روی الیاف است. به کارگیری الیاف رز گرافینا در محصولاتی نظیر پرده‌های بیمارستانی می‌تواند منجر به کاهش قابل توجهی از مرگ و میر بیمارستانی ناشی از عفونت و متعاقبا کمک به بهبود سلامت جامعه گردد. پوشش‌های اعمال شده بر روی پرده‌های تولیدی بر خلاف بسیاری از محصولات مشابه فاقد سمیت سلولی بوده و زیست سازگار می‌باشند.

شرکت نگین رز سپاهان با مساحت کل 34000 متر مربع، زیر بنای 16000 متر مربع، ماشین آلات پیشرفته اروپایی و ظرفیت روزانه بیش از 10 هزار متر مربع تولید ساختارهای الیافی بی بافت و فرایند پوشش دهی آن‌ها با مواد پیشرفته تولید شده در شرکت شریف گرافینا (ابر پاک بوم شریف)، پتانسیل بالایی برای تولید الیاف‌های ضد عفونی کننده آب و هوا در اختیار دارد.
برخی از باکتری‌ها و آلاینده‌هایی که محصولات تولید شده شریف گرافینا تحت نور مرئی و فرابنفش قابلیت حذف آن‌ها را دارد، در جدول مشاهده می‌کنید.
این بحث ادامه دارد

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن