1-1-2 کمباین

حدود ۹۰ در صد برداشت غلات با کمباین های ساخت مجموعه کمباین سازی صورت می گیرد

More than 90% of grain will be harvested with combine made by Arak combine mfg

۹۸-۱۰-۹

دکتر عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی :

حدود ۹۰ در صد برداشت غلات با کمباین های ساخت مجموعه کمباین سازی صورت می گیرد

کمباین سازی در ایران یک مجموعه کم ادعا و پرتلاش است و اگر کمباین سازی نبود معلوم نمی‌شد که چه بر سر برداشت۲/۸ میلیون هتکار غلات می داشتیم که ۹۰ در صد آن توسط کمباین‌های این کارخانه برداشت می شود که خدمات پس از فروش حتی کمباین های ۲۰ ساله نیز توسط این مجموعه صورت می گیرد.
امروز ضایعات برداشت گندم کشورمان به کمتر از ۴ درصد رسیده و سال های پرفراز و نشیب در سال های ۹۰ مشکل ساز برای کارخانه بود و از سال ۹۱ شروع به رونق گرفت وبا فروش ۸۰۰ دستگاه کمباین اطمینان از برداشت و خدمات آن مسلم شد که حدود ۶۰۰ هزار هکتار برنج را به صورت پایدار برداریم که جامعه ۲/۱ میلیون نفر بهره‌بردار را در خود دارد که از تولید سنتی شالی به صنعتی از سال ۱۳۹۳ رو به رشد گذاشت، به طوری که امروز ۸۰ در صد مزارع شمالی با کمباین برداشت می شود و باعث گردید که شالی‌کاری از درد و رنج به سوی مکانیزه سوق پیدا کند و این روند از بروز بسیاری از بیماریهای صعب العلاج بکاهد.
اما ایراد بزرگ مکانیزاسیون شالی ؛ وابستگی به کشورهای شرق آسیا بود که به تدریج پروژه تولید شالی که کمباین سازی با داشتن صاحب سبک، امکان تولید کمباین شالی برای این کارخانه میسر است ، این طرح ، یک توفیق قابل تحسین است که تعداد ۲۰۰۰-۱۵۰۰ دستگاه کمباین برنج در سال نیاز است که وسعت سطوح شالی کاری های شمال کشور به ۲۰۸ هزار هکتار شالی کاری در استان خوزستان که نگرانی هایی را ایجاد کرده بود که امسال با وجود مشکلات صنعتی ، بالاخره برداشت شد.
برای تامین قطعات منفصله با مشکلات عدیده‌ای مواجه بودیم که با حمایت‌های به عمل آمده ، این مشکل امروز به سوی حداقل پیش می رود. امید است با تولید سالانه یک هزار دستگاه کمباین توسعه پایدار مکانیزاسیون شالی با پشتوانه چنین تولیدی در کمباین سازی اراک ، رونق تولید برنج بیش از پیش پایدار شود. در هر صورت تأمین موتور، هیدرواستاتیک و گیربکس این کمباین، نیاز به حمایت های ارزی که این مجموعه کم ادعا به جامعه کم ادعا ، می پیوندد وبه خاطر رعایت قیمت های متعادل ، جای سپاسگزاری دارد، امید داریم که در کنار تولید کمباین های غلات و شالی ، کمباین های برداشت پنبه و حتی در حوزه گیاهان داروئی ، نیز جایگاه ویژه‌ای در برنامه های آتی در این شرکت در نظر گرفته شود.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن