1-1 مکانیزاسیون

فعالیت‌های این مجموعه به صورت زنجیره‌های در حال توسعه است

The activities of “Production rural cooperatives” are as chain managements toward developing

98-9-18

دکتر محمدرضا رزاقی رییس هیئت مدیره اتحادیه مرکزی شرکت های تعاونی تولید روستایی کشور:

فعالیت‌های این مجموعه به صورت زنجیره‌های در حال توسعه است

مدیرعامل این اتحادیه طی نشست با تنی چند از مدیران مسئول نشریات تخصصی ، رئوس برنامه‌های این اتحادیه را تشریح کرد و به پرسش‌های آنان پاسخ گفت که در زیر نظر علاقه‌مندان به مشارکت در این تعاونی‌های روستایی برای کشاورزی هدفمند جلب می‌کنیم:
تعاونی‌های روستایی ، اتحادیه‌های استان و کشور که مدیرعامل آنها به انتخاب هیأت مدیره انتخاب می‌شود
از سال 1349 برای تولید کردن فعالیت‌های کشاورزی پا گرفته است.
تشکل‌های زیرمجموعه‌ها از حوزه‌های مختلف می‌باشند ، که از سال 1360 ، 3.300.000 کشاورز زمین دار مالک ، عضو این مجموعه هستند.
تعاونی‌های تولیدی در 6 استان مرزی در حال اجرای طرح‌هایی برای دسترسی به آب هستند . اکثر مشاوران و دست‌اندرکاران این بخش تأکید کرده‌اند که تعاونی‌های روستایی توانایی بهره‌برداری از این نهاده مهم را دارا هستند که پس از تسطیح زمین و آبرسانی به همین اعضای زمین دار عضو تعاونی‌های تولیدی واگذار می‌شود. بنابراین اعضای تعاونی‌ها ناگزیرند اگر به عوامل تولید احتیاج دارند سیاست های روند آن را نیز پیگیری کنند.
شرکت آب و خاک از جمله تمهیداتی است که باید به آن اتکاء کنیم تا بهینه‌سازی بستر بذر فراهم شود که در قانون واگذاری امور تعاونی‌های تولید در نظر گرفته شده‌اند. در بسیاری از تعاونی‌ها به فراخور منطقه ، آبیاری تحت فشار در باغداری در مناطق حتی برای تخیلات انجام گرفته و در کشت کلزا نیز به صورت نشائی رونق می‌دهیم .
درخصوص کلینیکـ های دامپزشکی طرح هایی را پیاده کرده‌ایم که هر تعاونی به یک کلینیک گیاه پزشکی متصل شوند و این واگذاری‌ها در حال حاضر فقط برای نباتات به این کلینیک‌ها متصل شده‌اند. توسعه در مکانیزاسیون کشاورزی نیز ، باید متناسب با طرح های ویژه ، صورت گیرد. برای مثال ،در استان فارس ماشین‌هایی در اختیار تشکل‌ها با تسهیلات ارزی در اختیار تعاونی‌ها قرار گرفته است که پس از پایان کار ، سندهای این ماشین‌ها به نام وی صادر می‌شود.
تعاونی‌هایی متصل به این ماشین ها ، موظف به اجرای طرح های این چنین هستند که از جمله این تعاونی ها مجوز تولید بذر سیب‌زمینی دریافت کرده اند ، تا در استان‌های فارس ، اصفهان و کردستان تولید بذرهای مینی تیوبر تا گروه B بذری صورت می گیرد و به تولید 40 تن تولید سیب‌زمینی در هکتار سیب-زمینی خوراکی دست یابند.
مشارکت در حوزه بذر سبزی و صیفی با کشورهای صاحب‌نام مانند آلمان، بذر چغندرقند و کلزا موجب شده تا به سوی بومی سازی پیش برویم که تا سال آینده واردات تکنولوژی علاوه بر بذر نیز انجام خواهد گرفت.
در تولید نهال نیز به موازات تولید نشاء حرکت‌های مطلوبی شده است. در خصوص تولید محصولات گواهی شده ارتباطات لازم را برقرار کرده‌ایم و در این رابطه نیز شرکتی به ثبت رسیده است که در قالب و چهارچوب خاصی عملیات لازم به صورت پایلوت صورت گیرد.
محصولات ارگانیک با محصول سالم را باید از یکدیگر تفکیک کرد که هرکدام تعاریف و قالب‌های خاص خود را دارند و نظارت‌های خاص خود را می‌طلبند. در حوزه تولید گیاهان دارویی ، اکثر اعضای هیأت-های مدیره در اصل ، صاحبان این روند تولید هستند.
این تشکل به همراه حوزه بازرگانی ، این اتصالات را سرعت بخشیده است ، به طوری که بیش از 12 تشکل مکمل هم در همان کار می‌باشند.
با بسیاری از شرکت‌های خارجی از جمله سوئد ، نمایندگی انحصاری در مورد واردات ریز مغذی را عملیاتی کردیم.
در مجموعه‌های تعاونی‌ها ، اعتمادسازی از اهمیت زیادی برخوردار است ، به خصوص آنکه قیمت نهاده-های کشاورزی بدون واسطه و با سود اندک در اختیار قرار می‌گیرد. صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی با 51 درصد سرمایه تشکل ها می باشد که تشکل‌های دامداران و زنبورداران از عمده سهامداران این روند مجموعه هستند و 49 درصد نیز خود وزارت جهاد کشاورزی است.
امروز سازمان مرکزی تعاونی‌های روستایی ، یک مرجع نظارتی و هدایتی است، ولی خزانه آن خالی می باشد.
عامل توفیق در رونق کار تشکل‌ها، نظارت‌ها و استفاده از نیروهای متعهد در کنار امور مالی است. در سازمان مرکزی تعاون روستایی ، نظارت‌ها و راستی آزمایی‌ها باعث گردیده که امور مدیریتی در ارتباط با هزینه‌کردها مدیریت کند که اگر موارد مشکوکی مشاهده شود ، در کمیته‌ای تحت عنوان ماده 146 مورد مواخذه قرار می‌دهند که به نام کارت قرمز هم نامیده می‌شود. تشکیل شورای هماهنگی اتحادیه‌ها از جمله تمهیداتی است که حتی رئیس سازمان را نیز می‌تواند تحت مؤاخذه قرار دهد. در حوزه بهره‌برداری ،اگر متقاضی قصد دریافت تسهیلات دارد باید طرح‌‌های توجیه اقتصادی ارائه دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن