3-1-4 تهران

تثبیت قیمت ادوات کشاورزی ضرورت دارد

The necessity of stability of farm implements price in the market

۹۸-۸-۶

دکتر عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی:

توزیع تراکتور ، ادوات و کمباین‌های غلات و شالی در ۶ سال گذشته کم سابقه بوده است.
مکانیزاسیون کشاورزی از مولفه‌های دولت تدبیر و امید مورد تاکید قرار دارد، به طوری که در عرض مدت
۶-۵ سال بیش از ۸۲ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام گرفت که بیشتر آن با تکیه بر صنعت داخلی صورت گرفته، به طوری که امروز بخش عمده‌ای از کاشت ، داشت و برداشت با فناوری داخلی صورت می‌گیرد. توقعاتی که از صنعت ماشین‌های کشاورزی وجود دارد باید بسیار بیشتر از این‌ها باشد ، زیرا با وجود مشکلات خرید و تأمین ، تولید نیز دچار وقفه می‌شود که خوشبختانه در ۶ سال گذشته بیش از ۱۲۰ هزار دستگاه تراکتور و بیش از ۲۶۰ هزار دستگاه ادوات در عرضه مکانیزاسیون و کاشت، داشت و برداشت با ۱۶ هزار کمباین بیشتر صورت گرفته است.

دولت اعتقاد قلبی به رشد کشاورزی به کمک مکانیزاسیون دارد

تسهیلات ویژه‌‌ای برای ورود ادوات ساخت داخل با ۹۰ درصد خود اتکائی قائل هستیم و از شرکت‌های خارجی به ویژه عضو اتحادیه «اوناکومای ایتالیا» که همکاری‌های تاریخی با کشاورزی ایران داشته‌است ، استقبال می‌کنیم. البته برای تجارت این حوزه با مشکل انتقال ارز مواجهیم ولی صنعتگران، توفیق یافته‌اندکه این روند را حفظ کنند و ۶۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید در این حوزه اتفاق افتاده است به طوری که ۱۳ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در صنعت ماشین‌های کشاورزی داشته‌ایم.
از ۶ سال پیش حوزه زراعت ۷۵ درصد رشد مکانیزاسیون را ثبت کرده است. و میانگین ۱۰۰۰ دستگاه تراکتورها و دنباله‌بندها وارد این حوزه شده است. پس از سالها انتظار در حوزه مکانیزاسیون، صدور کارت سوخت عملی شده و در ۳ استان و سپس ۶ استان راه‌اندازی شده است. در حوزه پلاک گذاری تا قبل از سالهای ۹۱ عدد پلاک گذاری ۳۰-۲۵ هزار دستگاه انجام شده که بیش از ۲۴۰ هزار دستگاه تراکتور صاحب پلاک شده اند. در حوزه فناوری نوین، توصیه می‌کنیم با تکنولوژی گذشته تولید پایدار داشته باشیم که عمده فعالیت‌ها باید به سوی کاهش مصرف آب و مبارزه بهینه در دفع آفات ، هورمون پاشی به ویژه در مناطق صعب‌العبور است که پهبادها این روند را تسهیل کرده‌اند. در هر سال میانگین ۲۰-۱۷ هزار دستگاه تراکتور ، ۱۲۰ هزار دستگاه ادوات و سالی ۱۵۰۰-۱۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه مکانیزاسیون صورت می‌گیرد بدین معنا که سالانه ۲۰۰۰ میلیارد تومان گردش ارزی مکانیزاسیون است.
توقع ، از حوزه صنعت ماشین‌های کشاورزی کشور یعنی این صنعت مهم، کم تیراژ و حساس در تولید محصولات کشاورزی است که فقدان آن‌ها اثرات سخت تری برای کشور داشته است.

صنعتگران ما نیاز به مجوزهای صادراتی ، ارز و تسهیلات کم بهره دارند که در تمام حوزه‌ها اثرگذار باشند.
توقع ما از صنعتگران ، تعدیل کردن قیمت است و همین نوسان قیمت‌ها می‌تواند بر پیچیدگی‌ها بیافزاید که پایداری و ثبات قیمت‌ها می‌تواند با دریافت تسهیلات کنترل کنند. در سال ۱۳۷۰ یک کشاورز ایرانی با ۲۵ تن گندم می‌توانست یک تراکتور خریداری کند که امروز با قیمت ۵۲ تن گندم می‌تواند همان تراکتور را بخرد که این دو نرخ تناسب منطقی را با هم ندارند که کشاورز را تحت فشار قرار می‌دهد.
امیدواریم که از این نمایشگاه هر روز حدود ۴۰ اتوبوس حاوی کشاورزان مناطق مختلف کشورمان حضور در کارنامه برگزاری این نمایشگاه ثبت شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن