1-7-1-5 برنج

برنج را سرفصل‌وار این چنین مرور می‌کنیم

۹۸-۶-۴۲

در سالنامه انجمن برنج مطرح شده است:
برنج را سرفصل‌وار این چنین مرور می‌کنیم

مکانیزاسیون – آموزش
برنامه‌ریزی جهت آموزش و بالا بردن دانش فنی کشاورزان و نظارت مستمر بر چگونگی مدیریت زراعی آنها در طول فصل رشد، قدمی مهم برای افزایش تولید برنج در کشور است.
برداشت مکانیزه باعث کاهش ۵ تا ۸درصدی ریزش دانه در هنگام برداشت و کاهش ۵۰درصدی هزینه برداشت می‌شود و به تبع آن، کاهش هزینه تولید، افزایش راندمان تبدیل در شالی‌کوبی و افزایش دانه سالم در برنج سفید می‌شود.
توسعه مکانیزاسیون برنج منجر به کاهش متوسط ۵۰درصدی هزینه‌های فرآیند تولید می‌گردد.
توسعه مکانیزاسیون، عامل اصلی پایداری تولید برنج است.
به‌کارگیری تراکتورهای ویژه شالیزاری، منجر به کیفیت بهتر و مطلوب‌تر انجام عملیات تهیه بستر، بالا آمدن سخت لایه بستر، کاهش مصرف آب و کاهش مصرف سوخت می‌گردد.
توسعه مکانیزاسیون برنج، مانع تغییر کاربری در اراضی
شالیزاری می‌گردد.
به‌کارگیری نشاکار برنج علاوه بر افزایش بهره‌وری از عوامل و نهاده‌های تولید، استقرار مناسب نشا، کاهش زمان انجام عملیات، کاهش صعوبت کاری و کاهش مصرف بذر و کاهش هزینه‌های تولید را به همراه دارد.
درجه مکانیزاسیون عملیات کاشت مکانیزه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم از ۱۰درصد به بیش از ۴۰درصد افزایش یافته است.
توسعه با کمباین‌های مخصوص برداشت برنج، علاوه بر کاهش صعوبت کاری، کاهش زمان انجام عملیات، کاهش افت محصول و ضایعات کمی و کیفی را به دنبال دارد.
در دولت‌های یازدهم و دوازدهم طی ۵ سال، حدود ۶۵۰۰ دستگاه کمباین ویژه شالیزاری تأمین و به عرصه شالیزاری کشور وارد گردیده است.
درجه مکانیزاسیون عملیات برداشت مکانیزه با کمباین‌های ویژه شالیزاری که در ابتدای دولت یازدهم ۱۲درصد بود، به حدود ۷۰درصد در حال حاضر رسیده است.
توسعه مکانیزاسیون برنج در ۵ سال اخیر، منجر به کاهش دوره رهاسازی آب سدها از آماده‌سازی تا برداشت گردیده است.
کاهش صعوبت کاری همراه با بهبود وضعیت سلامت شالی‌کاران از جمله نتایج توسعه مکانیزاسیون در اراضی شالیزاری است.
شرکت‌های تعاونی از طریق آموزش اعضاء و ایجاد زمینه‌های سالم اقتصادی قادرند در میزان مصرف افراد و در نتیجه در میزان پس‌انداز دخالت نمایند.
از طریق تعاونی‌ها می‌توان افراد باتجربه، با استعداد و با انگیزه را شناسایی و در پیشبرد اهداف تعاونی به‌کار گرفت و نقش مؤثری در تأمین نهاده‌ها، بازاریابی و بازاررسانی ایفا نمود.
با پرداخت تسهیلات کم‌بهره به تعاونی‌ها می‌توان نقش بسزایی در اشتغال پایدار ایفا نمود. یکی از راهکارهای جلوگیری از خرد شدن اراضی، ایجاد و راه‌اندازی تعاونی‌ها است.
در سال ۲۰۱۷
شالی تولیدی جهان در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۶/۷۵۹ میلیون تن بود که ۲/۲۳ میلیون تن آن را کشورهای توسعه یافته و ۴/۷۳۶ میلیون تن آن را کشورهای در حال توسعه تولید کردند.
میزان تولید شالی در سال ۲۰۱۷ میلادی در قاره آسیا ۷/۶۸۶ میلیون تن، در قاره آفریقا ۱/۳۲ میلیون تن، در قاره آمریکا ۱/۳۶میلیون تن، در اروپا ۹/۳ میلیون تن و در قاره اقیانوسیه ۰۰۰/۸۰۰ تن بوده است.
بزرگ‌ترین تولیدکننده برنج جهان، در سال ۲۰۱۷ میلادی، کشور چین با تولید ۳/۲۱۰ میلیون تن شالی بود. رتبه دوم، کشور هندوستان، با تولید ۵/۱۶۶ میلیون تن شالی و در رتبه بعدی کشور اندونزی با تولید ۹/۷۳ میلیون تن شالی قرار گرفت.
کشور بنگلادش با تولید ۸/۵۰ میلیون تن، ویتنام با تولید ۸/۴۲میلیون تن، کشور تایلند با تولید ۷/۳۳میلیون تن و کشور میانمار (برمه) با تولید ۵/۲۹ میلیون تن؛‌ به‌ترتیب چهارمین تا هفتمین کشورهای تولیدکننده شالی بودند.
رتبه‌های هشتم تا دهم کشورهای تولیدکننده برنج در سال ۲۰۱۷ به کشورهای فیلیپین با تولید ۳/۱۹ میلیون تن، برزیل با تولید ۳/۱۲ و پاکستان با تولید ۱/۱۱ میلیون تن شالی تعلق داشت.
کشورهای ژاپن و کامبوج هرکدام با تولید ۴/۱۰ میلیون تن، ایالات متحده آمریکا با تولید ۱/۸ میلیون تن و نیجریه با تولید ۷ میلیون تن در رتبه‌های بعدی تولید شالی در جهان قرار گرفتند.
کشور مصر تولیدکننده ۴/۶ میلیون تن، کره جنوبی تولیدکننده ۳/۵ میلیون تن، نپال تولیدکننده ۲/۵ میلیون تن و لائوس تولیدکننده ۲/۴میلیون تن شالی بودند.
در سال ۲۰۱۷ میلادی، کشور ماداگاسکار ۱/۳ میلیون تن، ایران ۱/۳ میلیون تن و مالی ۹/۲ میلیون تن شالی تولید کردند.
تولید شالی در سال ۲۰۱۷ میلادی از ۳/۲۱۰ میلیون تن شالی در کشور چین، تا ۰۰۰/۵۰۰ تن در کشور کوبا نوسان داشته است.
پیش‌بینی شده بود که تولید شالی جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۷۷۰ میلیون تن باشد که بخش عمده آن، یعنی ۹/۹۶ درصد در کشورهای در حال توسعه و ۱/۳درصد در کشورهای توسعه‌یافته تولید شده است.
حجم واردات جهانی برنج در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱/۴۸ میلیون تن برنج بود که ۵/۴۳ میلیون تن آن توسط کشورهای در حال توسعه و ۶/۴ میلیون تن آن توسط کشورهای توسعه یافته وارد شده است.
۴/۲۲ میلیون تن برنج در سال ۲۰۱۷ میلادی توسط کشورهای قاره آسیا وارد شد. در همین مدت واردات برنج کشورهای قاره آفریقا، ۱۷ میلیون تن، قاره آمریکا ۶/۵میلیون تن، اروپا ۵/۲ میلیون تن و اقیانوسیه ۰۰۰/۵۰۰ تن بود.
بزرگ‌ترین واردکننده برنج دنیا در سال ۲۰۱۷ میلادی کشور چین بود، با واردات ۴/۶ میلیون تن، رتبه دوم به نیجریه تعلق داشت با واردات ۷/۲ میلیون تن و بنگلادش با واردات ۴/۲ میلیون تن رتبه سوم را به خود اختصاص داده بود.
کشورهای ساحل عاج و سنگال، هر کدام با واردات ۶/۱ میلیون تن، رتبه چهارم را به خود اختصاص داده‌اند. عربستان سعودی واردکننده ۱/۱ میلیون تن برنج و سهم واردات مکزیک از برنج ۰۰۰/۹۰۰ تن را شامل می‌شد.
پیش‌بینی میزان واردات برنج برای سال ۲۰۱۸، مجموعاً ۶/۴۷ میلیون تن است که ۴۳ میلیون تن آن توسط کشورهای در حال توسعه وارد خواهد شد.
حجم صادرات جهانی برنج در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱/۴۸ میلیون تن بود که ۴۴ میلیون تن آن، توسط کشورهای در حال توسعه
صادر گردید.
حجم صادرات برنج قاره آسیا در سال ۲۰۱۷ میلادی ۲/۴۰ میلیون تن، قاره آفریقا ۰۰۰/۶۰۰ تن، قاره آمریکا ۰۰۰/۶۵۰ تن، قاره اروپا ۰۰۰/۵۰۰ تن و اقیانوسیه ۰۰۰/۲۰۰ تن بود.
بزرگ‌ترین کشور صادرکننده برنج در سال ۲۰۱۷ میلادی کشور هند بود، با صادرات ۵/۱۲ میلیون تن؛ بعد از هند کشور تایلند بود با صادرات ۶/۱۱ میلیون تن؛ سومین رتبه تعلق داشت به ویتنام با ۱/۶ میلیون تن صادرات. دیگر صادرکنندگان عمده برنج در سال ۲۰۱۷ میلادی عبارت بودند از: ایالات متحده آمریکا با ۴/۳ میلیون تن، پاکستان با ۷/۳ میلیون تن صادرات و میانمار با ۱/۳ میلیون تن صادرات. پیش‌بینی حجم صادرات برنج برای سال ۲۰۱۸ میلادی، ۶/۴۷ میلیون تن است و بزرگ‌ترین صادرکننده برنج نیز کماکان کشور هندوستان خواهد بود با ۹/۱۱ میلیون تن صادرات.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن