1-3 آفات (سم)

محلول‌پاشی صحيح برای مبارزه با آفات تحت چه شرایطی باید صورت گیرد؟

98-1-10

آب‌های دارای PH بالا، باعث کاهش کارایی کودها و سموم می‌شوند که برای فعالیت موثر نیاز به محیط اسیدی دارند. آبی که از اغلب چاه‌های کشاورزی كشور بیرون می‌آید، به‌شدت قلیایی بوده و PH آن
بسیار بالاست.
واکنش هیدرولیزشدن بستگی به چند فاکتور اساسی از جمله: میزان حساسیت سم و کود مورد نظر نسبت به آب دارای PH بالا، مدت زمانی که سم و کود با آب تماس دارد (بهتر است سم و کود اضافه شده به آب سریع استفاده شود)، درجه حرارت محلول و درجه PH خود سم و کود دارد.
در این شرایط، حتی قبل از شروع محلول‌پاشی، سم کُشنده و کود با کیفیت به یک ماده بی اثر بدل می‌شوند. در بسیاری از نواحی دنیا که کشاورزی پیشرفته و مکانیزه دارند، کشاورزان قبل از محلول‌پاشی، تانکر حاوی محلول را توسط دستگاهی به‌نام PH متر كنترل می‌کنند تا از میزان تأثیر سم یا کود اطمینان حاصل نمایند. متأسفانه ماکزیمم PH آب كشاورزی در تابستان و درست در فصل اوج نیاز به محلول‌پاشی رخ می‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند این محدوده PH آب در بسیاری از نواحی كشور یک رؤیاست و بهترین راه حل آن است که قبل از اضافه نمودن سم یا کود به تانکر،PH آب داخل تانکر توسط PH مترکنترل شود که اگر مشکلی هست برطرف شده و PH را به زیر 7 کاهش دهند و پس از آن سم یا کود را به آب اضافه کرده و محلول‌پاشی را انجام دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن