آلمان

پذیرش سیاست‌های کشاورزی به‌کارگیری راهبردهای ویژه برای حفظ مناطق روستایی فعال را می طلبد

Guiding principles fof agriculturqal policy in germany

97-3-14

مناطق روستایی 90درصد از قلمرو کشور ما را تشکیل می‌دهند. بیش از نیمی از جمعیت ما در روستاها، شهرک‌های روستایی و شهرستان‌های کشور زندگی می‌کنند. مسئله کلیدی برای دولت فدرال، تقویت این مناطق به‌عنوان مناطق مستقل به‌منظور حفظ حیات و جذابیت روستا، برای ادامه زندگی و رفع بسیاری از چالش‌های مختلف موجود با استفاده از الگوی تغییر جمعیت‌شناسی است.
وزارت فدرال غذا و کشاورزی (BMEL) مدیریت محیط‌زیست تضمین‌کننده حفظ منابع طبیعی است و بدین منظور، از طرح‌های مختلف، طرح‌های ابتکاری، پروژه‌های آزمایشی و ایجاد رقابت برای بهره‌برداری از پتانسیل‌های جدید از ابتکارات شخصی استفاده می‌کند.
وظیفه مشترک دولت فدرال / لندر برای بهبود سازه‌های کشاورزی و حفاظت ساحلی (GAK) در این زمینه اهمیت حیاتی دارد. GAK در راستای بهبود شرایط زندگی در مناطق روستایی و ایجاد فرصت‌های جدید درآمد، تمرکز بیشتری بر توسعه روستایی دارد.
برای دوره 2014 – 2020، آلمان سالانه 1.4میلیارد یورو را در بودجه اتحادیه اروپا از صندوق کشاورزی اروپا برای توسعه روستایی (EAFRD) دریافت می‌کند. این بودجه ازسوی صندوق‌های ملی دولت فدرال، لندر و مقامات محلی تکمیل می‌شود. ترویج ظرفیت رقابت صنایع کشاورزی، جنگلداری و صنایع غذایی، بی‌اعتمادی به مدیریت پایدار منابع طبیعی و ترویج تغییرات اقلیمی و توسعه فضایی متعادل صنایع روستایی از اهم اهداف آن است.

زارعان علاقه‌مندند که قوانین حفاظت از محصول و راهکارهای کوددهی، به پیشرفت و ثبات صنعت کشاورزی منجر شود و نیز توجه ویژه‌ای نسبت ‌به رونق بازار محصولات زراعی ارگانیک بشود

یکی دیگر از ستون‌های کمک‌های روستایی، برنامه «فدرال توسعه روستایی»(BULE) است و پروژه‌هایی که تحت این برنامه اجرا می‌شوند عبارتند از: «Land auf Schwung» (احیای روستایی) و «Unser Dorf hat Zukunft» (آینده‌ای برای روستاها) که بر حمایت از ابتکارات شهروندان تمرکز دارد.
BMEL و نقش هماهنگ‌کننده‌ای برای مناطق روستایی ایفا کرده است. این کمیته در «کارگروه میان اداری در مناطق روستایی» فعالیت می‌کند که وزارتخانه‌ها فعالیت‌هایی را که در رابطه با مناطق روستایی انجام می‌دهند، هماهنگ می‌کنند. در حال حاضر، در مرکز معیارهای مناطق روستایی «مرکز صلاحیت برای مناطق روستایی» نیز فعالیت می‌کند تا شبکه و فعالیت‌های متنوعی را به هم متصل کند.
تقویت رقابت و پایستگی در بخش کشاورزی
بهروری بخش کشاورزی ما بر پایه 285000هولدینگ ماست که 90درصد آنها به‌کمک خانواده‌ها گردانده می‌شوند. بخش صنایع غذایی زراعی برای تقریباً 4.5میلیون نفر ایجاد اشتغال کرده و صاحب 6درصد ارزش ناخالص افزوده در آلمان است.
یکی از اهداف به‌دست‌آوردن ظرفیت رقابتی در بخش صنایع غذایی است. اصلاحات سیاست مشترک کشاورزی که در سال2013 انجام شده پایه‌های تحقق این هدف را ایجاد کرده است. درآمدهای مستقیم در بازه زمانی 2020-2014 ثابت خواهد ماند، ولی در عین حال، حقوق و پاداش بسیاری از خدماتی که کشاورزان برای جامعه انجام می‌دهند افزایش یافته است؛ البته در این میان، توجه ویژه‌ای به ثبات در این موضوع شده است. همچنین حمایت از کسب و کارهای کوچک و کشاورزان جوان در آن لحاظ شده است.
اکنون هدف این است که همکاری با اتحادیه اروپا به کاهش قوانین دست‌وپاگیر و فرمالیته برای کشاورزان منجر شود. همچنین یکی دیگر از اهداف این است که از صنعت دامداری در آلمان حمایت شود.
ابتکاراتی که در حوزه‌های مراقبت از حیوانات و صنعت دامداری صورت گرفته نشان‌دهنده این است که دید جامعه نسبت‌به مزارع حیوانات و طرز نگهداری آنها بسیار تغییر کرده است. هدف این است که با بهبود قابل مشاهدة وضعیت حیوانات، بخش صنایع غذایی زراعی رو به جلو حرکت کرده و انتظارات مشتری را به نحو بهتری به انجام برساند.
زارعان علاقه‌مندند که قوانین حفاظت از محصول و راهکارهای کوددهی، به پیشرفت و ثبات صنعت کشاورزی منجر شود و نیز توجه ویژه ای نسبت به ‌رونق بازار محصولات زراعی ارگانیک بشود.
هم‌اکنون در حال کار روی طرحی هستند تا با همکاری بخش کشاورزی بتوانند آینده پرسود و بهروری برای زراعت ارگانیک رقم بزنند و زمین‌های زیرکشت ارگانیک را تا 20درصد افزایش دهند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن