5-13 راهبرد ها

پیش به سوی کشاورزی مدّرن آقای رئیس جمهور، لطفاً دستور دهید کشاورزی مدّرن را به ما تفهیم کنند

What we need to get modern agriculture

رئیس جمهور در زمان افتتاح آبگیرهای استان سیستان، وعده داده است که در 32 هزار هکتار زیر این سدّ، کشاورزی مدّرن به اجرا در می‌‌آید، که بدین منظور توضیحات زیر را می‌‌طلبند:

  • اولاً خاطرنشان می‌‌سازد که کشاورزی مدّرن، امروز در کشورهای مدعی پیشرفت، به روش‌های دیجیتال و دقیق به نام smart farming” “، مدیریت می‌‌شوند، تا بدین‌وسیله رابطه نهاده‌های کشاورزی و کاربرد فناوری‌های مناسب را در راستای کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیّت‌ها با کمترین مقدار مصرف کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات، متعادل نگاه دارند.
  • در کشاورزی مدّرن، عوامل تولید به‌ویژه نهاده‌های کشاورزی شامل کود، بذر و سم، براساس هر اقلیم و منطقه شاخص‌های تعریف شده خود را دارند، تا بدون محاسبات دقیق و به دور از نتایج تحقیقات در هر منطقه و پس از آزمایشات خاک، به مصرف برسند تا در نتیجه از هرگونه اصراف جلوگیری شود.
  • در کشاورزی مدّرن اگر برخی مسئولان با امضاءهای طلائی خود که ارزهای 4200 تومانی را برای افراد خاص تخصیص می‌‌دهند، لازم است که آن‌ها را در این شرایط خطیر، از صفر، تا صد نظارت کنند، که این سموم را با چه قیمتی در بازار و برای چه موارد ضروری و با کدام آموزش‌ها به مصرف می‌‌رسانند؟

برای مثال چرا باید سموم دفع آفات وارداتی با ارز 4200 تومانی پس از مدتی، در انبارهای محتکران کشف شوند و سازمان دفع آفات از آن‌ها خبر نداشته باشد؟!

مثال دوم اینکه نیاز سالانه حوزه تولید برنج کشورمان به کمباین‌های برنج، حداکثر سالانه 2000 دستگاه است، حال معلوم نیست که چگونه و با چه ترفندهایی ناگهان چند صد دستگاه مازاد بر آن به نحو شگفت‌آوری توسط افراد خاص با ارز 4200 تومانی احتمالاً پیش‌فروش شده‌اند تا کمباین‌ها که به گمرک برسند، مشتریان اکثراً غیرمتخصص و آموزش ندیده این کمباین‌ها سر برسند و اجازه ترخیص این کمباین‌ها را با ارز 4200 تومانی و نه ارز نیمایی پیگیری و اصرار کنند! ضمن آنکه با ورود این کمباین‌ها، بدون شک خط تولید مشابه آن‌ها در کمباین‌سازی اراک متوقف می‌‌شود که خلاف توصیه رهبرمان است که برای عدم رقابت انواع وارداتی مشابه را با تولید داخل، هشدار داده‌اند.

مثال دیگر، استاندارد وزن تراکتورهای شالی توسط مرکز توسعه مکانیزاسیون 1800 کیلوگرم اعلام شده است، ولی چگونه با صدور نامه‌ای از سوی این مرکز، تراکتورهای بیش از وزن 2200 کیلوگرمی نیز با از 4200 تومانی ترخیص می‌‌شوند؟

  • در کشاورزی مدّرن حلقه‌های کلیدی از جمله بذر، کود، سم، آبیاری تحت فشار، مکانیزاسیون، بازار مطمئن و پیش‌بینی شده، جملگی به یکدیگر متصل و زنجیره‌های تولید را در حوزه‌های مختلف تولید تشکیل می‌‌دهند، در حالی که حتی مهندسان مسئولیت‌پذیر هم هنوز معرفی نشده‌اند که در واقع می‌توانند از مهمترین حلقه‌های این زنجیره را تشکیل ‌‌دهند!
  • در کشاورزی مدّرن شایسته است که تعاریف گویا از “توسعه کشاورزی پایدار”، “توسعه پایدار مکانیزاسیون”، “غذای مطمئن”، “غذای سالم”، “تزریق علم به مزرعه”، مفهوم “دانش فنی‌سازگار” به عمل آید تا بررسی کنیم که کشاورزی مدّرن در کدام یک از این واژه‌ها قابل توجیه است؟
  • در کشاورزی مدّرن “راهبردهای پایدار قاعدتاً باید حرف اول را بزنند تا به دنبال آن اعتمادسازی پا بگیرد. با قوت گرفتن اعتمادسازی‌ها، یقیناً سرمایه‌گذاری‌ها به جای خرید و فروش ارز و سکه‌ها به سوی جهش تولید محصولات کشاورزی سوق پیدا می‌‌کنند و با مهار و نظارت بر بازارهای فروش، دلال‌های فرصت‌طلب، دست از سر کشاورزان برمی‌دارند و در نتیجه حداکثر وجوه ناشی از فروش به مزارع باز می‌‌گردند که در نتیجه آن، کشاورز دستش برای ارتقای درجه مکانیزاسیون، تحقیقات و نوآوری‌ها و تقویت مدیریت‌ها بازتر می‌‌شود.
  • در دنیای پیشرفته، عملکرد تاثیرگذار پیمانکاری‌ها در زمینه‌های مختلف، می‌‌تواند جای مروّجان بی‌انگیزه و کارآمد را بگیرد، زیرا تجربه نشان داده که مروّج حقوق‌بگیر دوره ندیده و اکثراً دارای دانستی‌های از کتاب‌های قدیمی، بدون تبحّر لازم در دانش فنی کاربردی، نمی‌تواند جای پیمان‌کارهای باانگیزه مجهز به فناوری‌های مناسب و نه مدّرن را بگیرد که آن‌ها قادر خواهند بود که ماشین‌ها و ادوات سازگار مورد نیازشان را خود انتخاب و نوعی شراکت عادلانه را با مزرعه‌داران شروع کنند و در اضافه تولید در واحد سطح، سهم داشته باشند. بدین معنا که به جای 20 درصد جمعیت کشاورزان شاغل در کشاورزی، کمتر از 5 درصد و بقیه نیروها در خدمات مؤثر و اقتصادی فعالیت کنند.
  • در کشاورزی به قول رئیس جمهورمان “مدرن”، نباید اجازه داده شود که سمپاشی‌ها، بدون پشتوانه‌های فنی و تخصصی با سموم تقلبی و سمپاشی‌های غیراستاندارد و ناشیانه صورت گیرد تا محصولات با باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی مانند نیترات‌ها و فلزات سنگینی از جمله “کادمیوم”، “سرب”، “جیوه” و امثالهم در داخل محصولات، به مصرف برسند تا توفیق یابیم که آمار سرطان‌ها را از 35 درصد فعلی نیز پایین‌تر ثبت کنیم.
  • در کشاورزی مدّرن، شایسته است توسط کارشناسان وزارت نیرو و جهاد کشاورزی محاسبه کنند که یک کیلو محصول خشک با احتساب قیمت واقعی آب، هزینه‌های اصلاح زیرساخت‌ها، تخصیص یارانه‌ها، و سرشکن حقوق بیش از 200 هزار نفر مدیر، کارشناس و کارمند دولتی و نیز هزینه‌هایی که به‌صورت نامرئی به جیب دلال‌ها و صاحبان امضاءهای طلائی برای اقتصاد کشورمان رقم می‌‌خورد، چقدر تمام می‌‌شود؟
  • آقای رئیس جمهور در کشاورزی مدّرن در نهایت شایسته است محاسبه شود، که هزینه‌های بوروکراسی اداری، ضایعات محصولات و اوقات تلف‌شده‌ای که در طول سال‌های گذشته، به‌صورت همایش‌ها، کنگره‌ها، جلسات کوچک و بزرگ که نتایج هیچ کدام از آن‌ها در جداول توسعه اقتصادی کشورمان، ثبت نشده‌اند، چگونه و در چه مناطقی مورد استفاده اهل فن و کشاورزان و برنامه‌ریزان قرار گرفته و چه دستاوردهایی را ببار آورده، در حالی که هزاران میلیارد تومان برای اقتصاد کشورمان هزینه دربرداشته است.

از رئیس جمهور و وزرای مربوطه عذرخواهی می‌کند که موارد ضروری برای رسیدن به کشاورزی به اصطلاح مدّرن را مطرح کرده و تعاریف دیگری را نیز مطرح ساخته است که ما بیشتر نام این قبیل بحث‌ها را مطالبه‌گری می‌‌نامیم که رهبر معظم انقلاب نیز روی آن‌ها تأکید و در داخل پرانتز نیز توصیه کرده‌اند که این مطالبه‌گری‌ها بهتر است با ارائه راهکارهای قابل اجرا همراه باشند، تا بتوانند به رونق و جهش تولید کمک کنند، که خوشبختانه ما برای کلیه این موانع و مشکلات بازدارنده، راهبردهای قابل اجرایی را در اختیار داریم.

در خاتمه خاطرنشان می‌سازد که این ناهمگونی‌‌ها و نامه‌نگاری‌‌ها در اینجا و در نزدیک‌ترین مکان‌‌ها به چشم و گوش ما در تهران و دیگر شهرهای بزرگ کشورمان در حال وقوع است و ما هرکدام به سهم خود توفیق نیافته‌ایم نسبت به رفع این موارد اقدام کنیم، حال چگونه شما وعده می‌دهید که صدها یا هزاران کیلومتر دورتر از مراکز تصمیم‌گیری‌، کشاورزی مدّرن را برپا و مدیریت کنید؟!

 

تیر99-سال41-شماره487-ص2

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن